serwiszglossie

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

 Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego “KSIĄŻKĘ  MOŻNA  CZYTAĆ  WSZĘDZIE”

I m-ce – Blanka Magun - IC
II m-ce – Dominika Likszo - IC
III m-ce – Nikola Reut - IB
Wyróżnienia:
Bartosz Tumowski – IA
Aleksandra Kołdysz – IA
Julia Brodzik – IA
Norbert Lewicki – IA
Wiktoria Skiba – IA
Maja Misiewicz – IC
Małgorzata Łochowska – IB
Hanna Bartosewicz – IA
Emilia Socha – IC
Aleksandra Narkowicz – IC
Wiktoria Basak – IC
Karolina Mandywel – IC
Karolina Szulżycka – ID
Lena Brodiuk – ID
Oliwia Choszcz – ID
Katarzyna Jelińska – ID
Maria Łuszczyk – ID
Małgorzata Murawska – ID
Dodał: Ewelina Story       2.01 2023r.
Na zimowe wieczory Alicja Stankiewicz III B

Zima, święta i nowy rok zbliżają się wielkimi krokami. Coraz wcześniej na zewnątrz nastaje mrok, a wieczory zdają się dłużyć. Wiele osób nie wie jak je spożytkować. Z racji, że ludzie przychodzą zmęczeni po pracy, czy też szkole bardzo dobrym wyjściem jest wciągnięcie się w nową, zimową historię.  

„Im bardziej gęstnieje mrok, tym jaśniej świecą książki.” Stanisław Zieliński

Książek o niesamowicie ciekawych historiach jest wiele. Lecz gdy za oknem leży śnieg, na szybie spoczywa para wodna, a w pomieszczeniach unosi się korzenny zapach, warto sięgnąć po książkę wpasowującą się w ten klimat. Tytułów jest ogromna ilość, lecz ja wybrałam kilka, moim zdaniem,  najciekawszych.

W śnieżną noc Johna Greena, Johnsona Maureena i Myracle Lauren Książka, w której znajdują się trzy opowiadania napisane różnymi stylami literackimi. Rzeczą, która je łączy w taki sposób, że stanowią niemal jedność jest fabuła. Miasteczko Gracetown zasypuje śnieg, jakiego mieszkańcy nie widzieli w tak ogromnej ilości od 50 lat. Czas na jeden dzień się zatrzymuje, jednak nie historie bohaterów. Mimo, że są oni odcięci od rodziny, spędzają czas razem. Przeżywają pierwsze miłości, zabawne zbiegi okoliczności i pokazują, że święta to nie tylko choinka, prezenty i kolorowe lampki. 

 „ – Ale... święta się skończyły.

– Och, nie, święta nigdy się nie kończą, jeśli nie chcesz. – Pochyliła się nad ladą i wsparła podbródek na dłoni. - Święta to stan umysłu.”Lauren Myracle, W śnieżną noc

Chłopiec zwany Gwiazdką Haiga Matta Powieść, którą powinny przeczytać osoby “wierzące w niemożliwe”, bo o tym właśnie opowiada Finlandia, mała chatka, na którą prószy śnieg, a w środku chłopiec bawiący się lalką z rzepy. Mikołaj, bo tak się on nazywa, prowadzi ubogie, lecz skąpane w miłości życie wraz ze swoim ojcem. Wszystko się zmienia od propozycji tajemniczego mężczyzny. Mały, lecz odważny chłopiec zabiera czytelnika w podróż w poszukiwaniu taty. Książka ta przynosi chwile wzruszeń, zawiera liczne morały i nie można jej przeczytać bez ważnych przemyśleń. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytania, które w czasie świąt nurtowały cię przez wiele lat, to odpowiedzi znajdziesz na pokrytych atramentem stronach tego dzieła. 

O psie, który uratował święta W. Bruce’a Camerona Powieść idealna dla miłośników psów. Pewna, zwyczajna rodzina, w której każdy ma swoje problemy i przechodzi własne rozterki, zostaje rzucona na głęboką wodę, po tym jak głowa rodziny trafia do szpitala. Niemałe zamieszanie dopełnia nowy członek rodziny  – szczeniak. Czy rodzina poradzi sobie w ratowaniu świąt? Co takiego mały, puchaty pies wniesie do jej życia? Książka opowiada nie tylko o świętach, ale też o codziennych troskach, problemach w pracy czy pustce po starcie ważnej osoby. 

Każda książka niesie jakieś przesłanie. Czasami banalne, a czasami za pierwszym razem zupełnie niewidoczne. Jednak w tym szczególnym czasie, gdy magia świąt jest obecna w naszym życiu, łatwiej jest dostrzec i poznać duszę zamkniętą pomiędzy okładkami oraz dowiedzieć się co w sobie kryje. Dlaczego warto sięgnąć po powyższe tytuły? Dopóki ich nie przeczytamy, odpowiedź sama nie przyjdzie.

Dodał: Ewelina Story       13 grudnia 2022r.
Narodowe Czytanie

9 grudnia uczniowie klas II i III wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym. Miłośnicy "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza przygotowali pod kierunkiem pani Katarzyny Zagajewskiej-Sycz oryginalną prezentację ballady "Lilije". Wersję słowną utworu uzupełniała inscenizacja filmowa, nie zabrakło także wesrsji muzycznej utworu. 

    

Dodał: Ewelina Story       12 grudnia 2022r.
„PLAKAT PROMUJĄCY CZYTELNICTWO

Wyniki konkursu plastycznego

I m-ceBartosz Kragiel – IC

II m-ceMałgorzata Murawska – ID

III m-ceDaria Brzozecka i Wiktoria Szarejko – IB

Wyróżnienia:

Emilia Socha – IC

Oksana Prysiazhniuk i Kinga Zadrożyńska – ID

Julia Harhaj, Anna Krysińska – IC

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w II budynku na parterze. 

Dodał: Ewelina Story       8 grudnia 2022r.
Upoluj swoją książkę!


 Czytaj za darmo w listopadzie!!!

 

W tym roku po raz kolejny przystępujemy do projektu Instytutu Książki i promujemy czytelnictwo w Żeromie. Na korytarzach szkolnych znajdziesz plakaty z kodem QR, który zapewnia bezpłatny dostęp do ebooków i audiobooków.  W tym roku możesz przeczytać, aż 18 książek, w tym 6 tytułów młodzieżowych.

Dołącz do akcji: CAŁA POLSKA BUDUJE KSIĄŻKOWĄ FORMĘ!

 


 

Dodał: Ewelina Story       31 października 2022r.
Literacka Nagroda Nobla 2022

 

Annie Ernaux

(ur. 1940) – prozaiczka, feministka, jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, autorka wielu książek w dużej mierze autobiograficznych. Absolwentka wydziału literatury współczesnej na uniwersytetach w Rouen oraz w Bordeaux. Zadebiutowała w 1974 roku powieścią "Les Armoires vides". Jest autorką ponad dwudziestu książek, m. im. wydanej po polsku mikropowieści Miejsce. Jej autobiograficzna , a zarazem pokoleniowa opowieść Lata zdobyła bardzo wiele nagród.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej po książki autorstwa noblistki

       

Dodał: Ewelina Story       15 października 2022