poczekaj sekundeczkę
MENU

 

PROJEKTY AKTUALNE

PROJEKTY ARCHIWALNE
 
  

 

start /
serwis w tej chwili ogląda 16 osób
serwiszglossie

OBÓZ INTEGRACYJNY

W dniach 5-6 września odbędzie się obóz integracyjny dla uczniów klas pierwszych, w miejscowości Kulka k. Szczytna.

Proszę o dokonywanie wpłat w sekretariacie szkoły w wysokości 230zł, do 21 sierpnia.

 

Dodał: Mirosław Gutowski       18 sierpnia 2017r.
Piszą o nas media

 

Dodał: Mirosław Gutowski       5 lipca 2017r.
95% maturzystów z Żeroma zdało egzamin maturalny

Ze wstępnych informacji opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami maturalnymi i osiągnęli wynik 95% zdawalności (94,7%).

Ci, którym nie powiodło się w sesji majowej, przystąpią do egzaminu poprawkowego już w sierpniu. Życzymy im sukcesu i wierzymy, że Żerom osiągnie 100%.

Średnia zdawalność w liceach w powiecie bartoszyckim wynosi 79%, w województwie warmińsko-mazurskim 81% , a w całym kraju 84,4%.

Dodał: Mirosław Gutowski       4 lipca 2017r.
NOWE ZDJĘCIA Z 70-LECIA LICEUM

 Proszę kliknąć w dowolne zdjęcie, by zobaczyć wszystkie....

     

 


pobierz wszystkie zdjęcia spakowane
(70-lat-LO-Bartoszyce-2017.zip)


Dodał: Mirosław Gutowski       30 czerwca 2017r.
Kolejny rok szkolny na finiszu

 

Podsumowanie roku szkolnego 2016/2017

 

Średnia ocen wszystkich uczniów: 4,05

42 uczniów uzyskało promocję z wyróżnieniem.

Klasy z najwyższą średnią:
1c - 4,39
1b - 4,10
1a - 4,06
  


Najlepsi uczniowie:

Julia Kisiel kl.1b - 5,50

Luśtyk Natalia kl.2c - 5,40

Lewandowska Weronika kl.1b - 5,38

Siedlecka Karolina kl.1b - 5,38

Krzyszkowski Jakub kl.1c - 5,38

 

Najlepsza frekwencja:
klasa 1c - 91,26%.
 

4 uczniów może się pochwalić 100% frekwencją:

Tomasz Kędzierski kl.1a
Aneta Łastowska kl.1b
Alicja Spólnik kl. 2a

Jacek Wapniewski kl.1c
          

Najaktywniejszymi czytelniczkami zostały:

1. Aleksandra Działa kl.1b
2. Gabriela Ladzińska kl.1c
3. Aleksandra Ławrynowicz kl.1c


 

   
  
  

  

<< więcej fotografii w fotogalerii >>

Dodał: Mirosław Gutowski       28 czerwca 2017r.
ŻEROM SZKOŁĄ ŁOWCÓW TALENTÓW

 

Dodał: Ewelina Story       28 czerwca 2017r.
Super Belfer 2017

 

Z dumą informujemy, że pani prof. Eliza Argalska, nauczycielka języka angielskiego w naszym liceum, wygrała plebiscyt organizowany przez Goniec Bartoszycki i została Super Belfrem 2017 w kategorii szkół ponadpodstawowych w naszym powiecie. Pani Eliza uplasowała się na II miejscu w plebiscycie wojewódzkim.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym.


   

Dodał: Ewelina Story       26 czerwca 2017r.
Czy można uczyć się angielskiego w Londynie?

    

Nasi uczniowie mieli właśnie taką możliwość. Pod opieką pani Doroty Haraf, odbyli sześciodniową wycieczkę do stolicy Anglii.  Były to warsztaty językowe organizowane przez firmę „Atas” z Warszawy. Już sam przejazd do Londynu stanowił dla nas nie lada atrakcję. Trasa prowadziła przez Polskę, Niemcy, Holandię, Belgię i Francję - gdzie odbyła się  przeprawa promowa do Wielkiej Brytanii. Londyn wywarł na młodzieży olbrzymie wrażenie. Pierwszym punktem programu było obserwatorium astronomiczne w Greenwich, gdzie oczywiście uwieczniony został na zdjęciu południk „0”. Panorama miasta ze słynnego London Eye była wręcz fascynująca! Wielość atrakcji tego pierwszego dnia dopełnił rejs statkiem po Tamizie, z którego młodzież miała możliwość zobaczyć najcenniejsze zabytki Londynu z nieco mniejszej odległości. Pobyt obfitował jeszcze w wiele niespodzianek. Młodzież miała okazję zwiedzić kilka najsłynniejszych londyńskich muzeów. Poczytać o  historii świata zdwiedzając The British Museum lub zapoznać się z biologią czy historią ziemi w The Natural History Museum. Można też było nawiązać nowe cenne znajomości w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud’s. Poza tym młodzież spacerowała  najsłynniejszymi londyńskimi ulicami, jak np.: Oxford Street, czy Regent Street. Podziwiała Piccadilly Cirrus, Plac Trafalgar, Westminster, Buckingham Palace, budynki parlamentu ze słynnym Big Benem, Tower Bridge i najsłynniejszy dom towarowy miasta: słynnego Harrods’a.  Oprócz  zwiedzania nie zabrakło czasu na naukę. Każdy uczestnik wycieczki został wyposażony w specjalny zeszyt ćwiczeń, który należało uzupełnić informacjami podanymi przez przewodnika lub znalezionymi w wyznaczonych punktach Londynu. Czasami trzeba było zapytać o coś przechodniów lub strażników muzealnych. Była to niezwykła lekcja angielskiego! Mieliśmy także okazję wziąć udział w typowo anglikańskim nabożeństwie w jednym z najbardziej znanych kościołów londyńskich- St. Paul’s Cathedral.  Ostatni dzień pobytu w Londynie zakończył się zwiedzaniem twierdzy Tower. Najciekawsza była „biała wieża” z imponującym zbiorem militariów średniowiecznych, ale nie mniej interesujące okazały się klejnoty królewskie w tamtejszym skarbcu. Londyn pożegnał nas piękną, słoneczną pogodą. Przepełnieni wrażeniami wróciliśmy do Polski w sobotę 17 czerwca.  

p. prof.  Dorota Haraf

    


 

Dodał: Ewelina Story       24 czerwca 2017r.
WIZYTA STUDYJNA w MF, MC, UW i Microsoft- jedną z nagród dla Michała

Michał Szaknis otrzymał zaproszenie do Warszawy na wizytę studyjną w instytucjach i firmach związanych z IT oraz cyberbezpieczeństwem.

Zaproszenie to było jedną z nagród za czołowe miejsce w konkursie "IT 2017 i Cyberbezpieczeństwo".

W zawodach brało udział 2500 uczestników z całej Polski.
Spotkanie rozpoczęło się w Ministerstwie Finansów wykładami związanymi z IT a także interesującymi informacjami, jak efektywnie studiować na kierunkach technicznych.

     

Następnie wraz z innymi laureatami odwiedził siedzibę polskiego oddziału Microsoft, gdzie poza merytorycznymi prezentacjami zobaczył pracę specjalistów informatycznych, ich stanowiska pracy oraz miejsca rekreacji.

    

  

Wizyta zakończyła się obiadem w restauracji, która znajduje się w siedzibie tej firmy. Posiłek był tradycyjny, niedrukowany jeszcze na drukarkach 3D :)

Następnym punktem wizyty było odwiedzenie Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego, w którym studenci tej uczelni mogą kreować nowe pomysły biznesowo-technologiczne i tworzyć START-UPy pod skrzydłami uniwesytetu.

   

Ostatecznie uczestnicy wizyty wylądowali w hotelu, gdzie czekała na nich regenerująca kolacja. Później była już tylko rekreacja, zwiedzanie Warszawy oraz spotkanie integracyjne. 

    

Następnegpo dnia uczestnicy udali się do Ministerstwa Cyfryzacji, gdzie usłyszeli o nowoczesnych rozwiązaniach i projektach cyfrowych związanych z Państwem Polskim. Dowiedzieli się, że już teraz Polska przoduje w Europie w dostępie do nowoczesnych usług informatycznych dla ludności, a ma być jeszcze lepiej. Przykładem może być tutaj wniosek o dowód osobisty, gdzie cały proces wysyłania zgłoszenia jest on-line a zdjęcie możemy sobie zrobić telefonem komórkowym. 

  

Prowadzący spotkanie zachęcali uczestników, w większości już wytrawnych informatyków i programistów, do udziału w specjalnym programie on-line, w którym mogliby tworzyć nowoczesne rozwiązania informatyczne pod kontrolą naukowców Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Finansów.

Można było odnieść wrażenie, że pracownicy wymienionych ministerstw chcieli już teraz pozyskać młodych naukowców do współpracy, oczywiście w tym też Michała. 

Po podsumowaniu wizyty część uczestników zobaczyła najnowsze doświadczenia fizyczne w Centrum Nauki Kopernik.

>>> więcej zdjęć z wizyty w fotogalerii <<< 

Dodał: Mirosław Gutowski       23 czerwca 2017r.
Sukces Patrycji i Ali

 Dnia 14 czerwca w Ostródzie odbyły się Mistrzostwa Województwa WM SZS w Siatkówce Plażowej Szkół Ponadgimnazjalnych. Dziewczęta z naszej szkoły Patrycja Rydel i Alicja Kłębucka po ambitnej walce zajęły w zawodach III miejsce zdobywając brązowy medal.

Gratulujemy!

 

p. prof. M. Araśniewicz

 

Dodał: Ewelina Story       20 czerwca 2017r.
ŻEROMIACY AKTYWNIE W TURNIEJU REKREACYJNO-SPORTOWYM

        

<<<   WIĘCEJ   ZDJĘĆ   W   FOTOGALERII   >>>

TURNIEJ ZOSTAŁ ZORGANIZOWANY PRZEZ ZAPRZYJAŹNIONĄ PLACÓWKĘ - MDK

Dodał: Mirosław Gutowski       12 czerwca 2017r.
Spływ kajakowy Krutynią 1A ...przeżyj to sam!

  W dniach 5.06 do 07.06.2017r klasa 1A gościła w Krutyni na spływie kajakowym. Co przeżyła i czego doświadczyła w 3 dniowej wycieczce jest dostrzegalne w załączonej galerii, a dodatek do tytułu newsa "...przeżyj to sam" uzupełnia moc wrażeń.

Dodał: ZM       8 czerwca 2017r.
Finalista Olimpiady Wiedzy Ekologicznej
 
Z dumą informujemy, że uczeń kl. II C Mateusz Kozłowski odniósł kolejny sukces w tym roku szkolnym. Po udanych zmaganiach konkursowych w eliminacjach okręgowych - 3 miejsce, reprezentował naszą szkołę i nasze miasto w zawodach centralnych XXXII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, które odbyły się w dniach 2 - 4 czerwca w Warszawie. Mateusz uzyskał tytuł finalisty oraz indeks na większość uczelni wyższych w Polsce.
 
 
Gratulujemy!!!


 

Dodał: Ewelina Story       6 czerwca 2017r.
Wycieczka klasy II C

 W dniach 25-26.05.2017 r. pojechaliśmy na wycieczkę do Krutyni, której główną atrakcją był oczywiście całodniowy spływ kajakowy szlakiem Krutyń – Nowy Most, podczas którego świetnie się bawiliśmy. Po powrocie ze spływu czekało na nas ognisko z kiełbaskami. W wolnym czasie graliśmy na gitarze i wspólnie śpiewaliśmy oraz graliśmy w siatkówkę. Dopisała nam pogoda i doskonały nastrój. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i uśmiechnięci. Mamy nadzieję, że w III klasie, zgodnie z tradycją naszej klasy zorganizujemy również wycieczkę klasową. Naszymi opiekunami  byli prof. Robert Kozieł i Daniel Dołżycki.

Autor tekstu: Ada Wołoch

Dodał: Ewelina Story       6 czerwca 2017r.
Żerom aktywnie

Samorząd Uczniowski ogłasza szkolną akcję pod hasłem:

ŻEROM AKTYWNIE

Jeśli chcesz włączyć się w akcję, to w dniach 12-14 czerwca:

  • przyjdź do szkoły pieszo lub przyjedź na rowerze,
  • skorzystaj przy tym z aplikacji Endomondo, Samsung Health (lub innej, która udokumentuje Twoje przejście/przejazd do szkoły)
  • zgłoś się w szkole na dawne miejsce Dyżurki, aby wpisać się na listę konkursową, zrób to na przerwie przed drugą, trzecią lub czwartą lekcją

    Warunkiem wylosowania 1 z 3 atrakcyjnych nagród jest aktywny, trzydniowy udział w akcji.

    Rozstrzygnięcie i podsumowanie akcji odbędzie się dnia 19 czerwca na długiej przerwie w auli.

Samorząd Uczniowski

Dodał: Ewelina Story       6 czerwca 2017r.
Sukces Patryka
 
Patryk Urbański z klasy II C dzięki doskonałej znajomości języka angielskiego z łatwością przebrnął przez 2 etapy konkursu "Pokaż nam język"
i zakwalifikował się do finału krajowego. W ostatecznej rozgrywce językowej, która odbyła się w dniach 1-2 czerwca w Gdańsku wzięło udział 25 finalistów z całej Polski. Patryk po raz kolejny wykazał się ogromną biegłością językową i zajął 13 miejsce. 
Gratulujemy!!!
 


  

Dodał: Ewelina Story       5 czerwca 2017r.
Najlepsi matematycy roku szkolnego 2016/2017

 NAJLEPSI MATEMATYCY  W  TYM ROKU SZKOLNYM…

Drużyna w składzie: Dawid Dopierała i Tomasz Wierciński III A oraz Mchał Szaknis II A zajęła 7 miejsce wśród 35 drużyn z całego naszego województwa w konkursie „Matematyka w zarządzaniu” organizowanym  pod patronatem Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

 

 

Dawid Dopierała z klasy III A

został finalistą XV Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych odbywających się na UWM w Olsztynie. 

W tym roku szkolnym w zawodach wzięło udział 131 najlepszych uczniów z 29 szkół nie tylko z naszego województwa.

Tytuł finalisty zgodnie z decyzją Senatu UWM jest równoważny z otrzymaniem indeksu na Wydział Matematyki i Informatyki tej uczelni.

  

 

W tegorocznej edycji konkursu Kangur Matematyczny uczeń klasy IA Tomasz Kędzierski zajął I miejsce w regionie olsztyńskim, zaś Mikołaj Szyk (IA) oraz Ignacy Bok (IIA) otrzymali wyróżnienia.

 p. prof. Ewa Reut

Dodał: Ewelina Story       2 czerwca 2017r.
ZWOLNIĆ SIĘ Z TEORII I UWOLNIĆ EMOCJE

    

29 maja 2017 w auli szkolnej gościliśmy licealistów z Elbląga, którzy przystąpili do praktycznej olimpiady w ramach platformy ZWOLNIENI Z TEORII.

Zajęcia odbyły się w ramach ich projektu "Uwolnić emocje", który zajmuje się problemem zbyt dużej ilości czasu spędzanego w świecie wirtualnym. Tematyka projektu jest bardzo na czasie. Z każdej strony słychać alarmy przestrzegające przed zbyt dużą liczbą godzin spędzanych w sieci przez dzieci i młodzież.

Pomysł na ten projekt społeczny pojawił się dość spontanicznie. Przechadzając się korytarzem szkolnym spostrzegliśmy, że po obu stronach siedzą dzieci, ale nie rozmawiają ze sobą, tylko są wpatrzone w zaczarowane pudełka, czyli tablety i telefony -  opowiada kierownik grupy projektowej Mateusz Radziszewski.

Projekt "Uwolnić emocje" działa drugi rok. Licealiści poprzez akcję chcą pokazać, jak ważne jest okazywanie na co dzień swoich emocji w kontaktach z drugim człowiekiem i dobrze jak nauczymy się "wylogowania do życia". Spotkanie opierało się głównie na rozmowie i wymianie poglądów.

Młodzież otrzymała naklejki i ulotki projektowe a najbardziej aktywnych nagrodzono drobnymi gadżetami.

informację przygotowała p. prof. Elżbieta Monkiewicz

Dodał: Mirosław Gutowski       2 czerwca 2017r.
Podsumowanie projektu ''Uruchom serce bliźniemu''

 

 

23 maja 2017 w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się konkurs podsumowujący projekt "Uruchom serce bliźniemu". Prawie 300 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa wzięło udział w zakończeniu drugiej edycji. Konkurs miał na celu wykształcenie w młodych ludziach aktywnej postawy niesienia pierwszej pomocy poszkodowanym oraz przekonania, że potrafią takiej pomocy udzielać. W tym roku zmienił się regulamin i musieliśmy dokonać zmian w składzie. Mimo tego, że nowi uczestnicy nie mogli wziąć udziału w szkoleniu tak, jak to miało miejsce w zeszłym roku, to i tak nasz team w składzie: Michał Podlaszuk i Konrad Suszko zaprezentował się dobrze. Zabrakło nam 1 punktu aby przejść do finału.

informację przygotowała p. prof. Elżbieta Monkiewicz

Dodał: Mirosław Gutowski       2 czerwca 2017r.
Dzień Dziecka

Dnia 31 maja odbył się międzyklasowy turniej z okazji Dnia Dziecka.

Samorząd Uczniowski zorganizował kilka konkurencji, w których klasy miały za zadanie między innymi zaśpiewać piosenkę, przebiec tor przeszkód czy narysować portret swojego wychowawcy.

Turniej wygrała klasa IIB, na drugim miejscu uplasowała się IIC a na trzecim IC.

Podczas turnieju zrobiliśmy także zdjęcie na konkurs "Bicie rekordu czytania w jednym momencie".
 
tekst:
Dominika Golon 2cDodał: Ewelina Story       1 czerwca 2017r.
WARSZTATY CHEMICZNE - eksperymentowanie w małej skali

        

22 maja 2017 r. uczniowie klasy IIc uczestniczyli w warsztatach chemicznych prowadzonych przez pana Łukasza Spornego nauczyciela chemii z Centrum Chemii w Małej Skali. Chemia w małej skali jest techniką wspomagającą doświadczalne nauczanie chemii w szkołach i na wyższych uczelniach. Polega ona na pracy z niewielkimi ilościami substancji co zwiększa bezpieczeństwo eksperymentu i skraca czas jego przeprowadzenia. Nasi uczniowie wykonywali tą metodą różnego rodzaju doświadczenia m.in. przygotowywali roztwory do sprawdzenia barwy płomienia, reakcje zasady sodowej z siarczanem(VI) miedzi (II) z coca colą i coca colą zero.

   

Eksperymentowanie w małej skali zapewniło naszym uczniom informacje potrzebne do właściwej interpretacji doświadczeń i wyciągnięcia stosownych wniosków, które na pewno przydadzą się im na maturze. 

p. prof. M. Kobus

 

Dodał: Ewelina Story       29 maja 2017r.
Michał Szaknis w ścisłej czołówce CYBERBEZPIECZEŃSTWA2017 ORAZ IT

Michał Szaknis zajął 13 miejsce
w Ogólnopolskim Finale Konkursu
IT oraz Cyberbezpieczeństwo 2017
 

W finale, który odbył się w Warszawie, brało udział 64 uczestników wyłonionych spośród 3000 z całej Polski.

Pierwsze 20 osób, rzec można laureatów, zostało zaproszonych w dniach 19-20 czerwca na  wizytę studyjną w Warszawie, podczas której odwiedzą najważniejsze instytucje i firmy związane z nowoczesnymi technologiami m.in. Microsoft oraz IBM.

Gratulujemy Michałowi kolejngo sukcesu!


Zdjęcie zostało pobrane ze strony http://konkursit.irks.pl/ za zgodą Instytutu Rozwoju Kompetencji Społecznych

Dodał: Mirosław Gutowski       24 maja 2017r.
DZIEŃ OTWARTY LO

Dodał: ZM       14 maja 2017r.
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

             

 W minioną sobotę odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, w których drużyna naszego liceum zajęła I miejsce. Zawodnicy odpowiadali na pytania testowe i udzielali pierwszej pomocy na upozorowanych stacjach urazowych.

Skład drużyny: Maciej Bogel II a - kapitan, Rafał Terefeńko II a, Ignacy Bok II a, Michał Podlaszuk I a, Konrad Suszko I a.Teraz przed nami przygotowania do Okręgowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy, które zaplanowano na 18 maja.

p. prof. E. Monkiewicz

 

 

Dodał: Ewelina Story       10 maja 2017
115 abiturientów

Dodał: ZM       29 kwietnia 2017r.
Dzwonek zabrzmiał ostatni ...

Zimny poranek 28 kwietnia 2017r. został rozgrzany Uroczystym Podsumowaniem Edukacji oraz Pożegnaniem Klas III.
Tradycyjnie abiturienci, po odczytaniu swoich nazwisk przez wychowawców, zajęli honorowe miejsca.
I nagrodzono najlepszych, wyczytano najaktywniejszych, zostały wygłoszone płomienne przemówienia, a ksiądz proboszcz Jan Jarosz pobłogosławił absolwentów.

Jak to w takim dniu bywa, dało się zauważyć niejedną łzę ...

Drodzy maturzyści !!!

Pomyślności na maturze
i w dorosłym życiu!

 


>> więcej zdjęć w fotogalerii

Dodał: Mirosław Gutowski       28 kwietnia 2017r.
Pielgrzymka maturzystów do Gietrzwałdu

Dnia 21.04.2017r. maturzyści z naszej szkoły pod opieką wychowawców, jak co roku wybrali się na pielgrzymkę do Gietrzwałdu. Spotkała się tam młodzież z archidiecezji warmińskiej. Najważniejszym punktem tej pielgrzymki była Msza św., którą sprawowało wielu kapłanów pod przewodnictwem Księdza Infułata Adolfa Setlaka.
Wyjazd był okazją do podziękowania za trzy lata nauki oraz powierzenia się Matce Bożej na czas zbliżającego się egzaminu maturalnego. Modlitewną pamięcią objęliśmy też naszych rodziców i nauczycieli.
Nawet niesprzyjająca pogoda nie była przeszkodą. Pokonał ją dobry humor i ciepłe ubranie. Wszyscy wrócili naładowani spokojem i nadzieją. Przecież zapunktowali gdzie trzeba!

                               Powodzenia!

p.prof. Agnieszka Brzezińska

Dodał: Mirosław Gutowski       28 kwietnia 2017r.
Michał Szaknis w finale konkursu CYBERBEZPIECZEŃSTWO ORAZ IT

Michał Szaknis z klasy 2a zakwalifikował się do finału tego konkursu i 23 maja w Warszawie powalczy o dobre miejsce.

Gratulujemy!

W eliminacjach brał udział także Mateusz Bałuch, również z klasy 2a, a do sukcesu zabrakło mu naprawdę niewiele. 

Dodał: Mirosław Gutowski       27 kwietnia 2017r.
II i III miejsce naszych dziewcząt w pływackich mistrzostwach

21.04.2017 r w Termach Warmińskich odbyły się II Pływackie Mistrzostwa Amatorów Szkół Ponadgimnazjalnych o Puchar Prezydenta Rotary Klub Bartoszyce - Lidzbark Warmiński.

Reprezentantki naszej szkoły Dominika Golon z II c i Kamila Martul z III A miały do przepłynięcia dystans 50 metrów stylem dowolnym. Dominika zajęła II miejsce a Kamila III. Dziewczęta otrzymały dyplomy, nagrody rzeczowe i nagrody w postaci talonów do wykorzystania w sklepie sportowym. Po zawodach uczennice relaksowały się korzystając z atrakcji obiektu. Gratulujemy!

p.prof. Elżbieta Monkiewicz

      

Dodał: Mirosław Gutowski       27 kwietnia 2017r.
KONTAKT

11-200 Bartoszyce

ul. Boh. Monte Cassino 9

lo@bartoszyce.info

Sekretariat
89 762 28 59
Pokój naucz.
89 762 10 83
Biblioteka
89 762 10 84
Pedagog
89 762 10 81
CERTYFIKATY