ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/23
Trudy roku szkolnego już za nami. W miłej atmosferze i przy ładnej pogodzie 314 uczniów naszego Liceum udało się na zasłużony - wakacyjny odpoczynek. Świadectwa już rozdane, nagrody, wyróżnienia wraz z życzeniami BEZPIECZNYCH WAKACJI przenoszą nas myślami do dwóch miesięcy beztroski i wakacyjnych przygód.
WSZYSTKIM ŻYCZYMY UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI!
Fotorelacja z tego dnia autorstwa Mateusza Bąka.>>>
W piątek dnia 16 czerwca w naszej szkole odbyła się prozdrowotna akcja pod hasłem ,,Rowerem do szkoły,,. W tym dniu jednośladem do szkoły dotarło około 100 osób. Celem akcji było promowanie transportu rowerowego, picia wody mineralnej jako alternatywy dla napojów energetycznych i słodkich.
Młodzież prowadząca uświadomiła wszystkim, że uczniowie, którzy aktywnie docierają do szkoły-rowerem lub pieszo, są bardziej skoncentrowani podczas lekcji, lepiej chłonął wiedzę i robią szybsze postępy w nauce niż ci, którzy dojeżdżają komunikacją miejską lub są dowożone samochodem.
Z przeprowadzonej w ramach akcji ankiety wynikało, że 49,8% dociera samochodem/autobusem, 40,5% pieszo a 9,8% rowerem. Mamy nadzieję, że nasz głos, który był słyszalny dzięki telewizji Bart-Sat, zachęcił młodzież oraz osoby spoza szkoły do poruszania się rowerem, oraz picia wody mineralnej, którą w tym dniu otrzymał każdy obecny. ,,Wszyscy razem- KU ZDROWIU!,,.
Cichosz Gabriela
Wernik Klaudia
Łunio Olga
>> więcej zdjęć cz.1
>> więcej zdjęć cz.2
Talenta swe fotograficzne ujawnili:
Mateusz Bąk i Dawid Szerechan
W tym roku tematem przewodnim Światowego Dnia Bez Tytoniu było hasło „POTRZEBUJEMY JEDZENIA, NIE TYTONIU!” WHO ogłasiło globalną kampanię 2023 skoncentrowaną na zrównoważonych uprawach żywności zamiast tytoniu. Uprawa i produkcja tytoniu prowadzi do długotrwałych, globalnych szkód ekologicznych i zmiany klimatu, a także odgrywa kluczową rolę w określaniu przyszłości rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego.
Chcieliśmy mieć wkład w oczyszczanie środowiska z papierosowych niedopałków, zebraliśmy grupę, złapaliśmy plastikowe butelki i podjęlismy wezwanie.
DLACZEGO JEST TO TAK WAŻNE ?
4,5 biliona niedopałków rocznie trafia do ekosystemu - na ziemię w miastach, lasach, plażach. Kończą swój żywot w morzach czy oceanach.
Z niedopałkami mamy gigantyczny problem, bo większość palaczy nie traktuje ich jak śmiecia. Głupio wyrzucić plastikową butelkę na ziemię przy znajomym. Ale niedopałka już nie.
A to jest odpad, śmieć. I to toksyczny!
Niedopałki papierosów stanowią 30-40% ze wszystkich śmieci znajdowanych w miastach czy plażach (raport WHO), zawierają nawet 4000 toksycznych związków chemicznych i stanowią zagrożenie dla ekosystemu - zwierząt, ryb, ludzi. Czas rozkładu niedopałka to nawet 10 lat, w zależności od rodzaju podłoża. Dlaczego tak długo? Głównym problemem jest syntetyczny octan celulozy w filtrze.
Zbieranie niedopałków pomaga w ochronie oceanów przed szybko postępującym zanieczyszczeniem. Mimo, że oceany są odpowiedzialne za wytwarzanie 50-85% tlenu w ziemskiej atmosferze, traktujemy je jak zbiorniki na nasze najgorsze odpady - plastikowe słomki, siatki, a także niedopałki papierosów. Ocenia się, że około 80 procent wszystkich petów ląduje w morzach i oceanach.
Przełomowe badanie na temat toksyczności niedopałków wykazało, że zaledwie jeden niedopałek zamoczony w wodzie przez 24 godziny może zatruć litr wody, sprawiając, że będzie on toksyczny dla ryb. Połowa ryb przebywających w takiej wodzie ( zarówno słodko- jak i słonowodnych) umiera od nadmiaru toksyn.
Nie wszystkie niedopałki trafiają jednak do oceanu. Niektóre z nich pozostają na naszych ulicach, gdzie mogą zostać podniesione i spożyte przez zwierzęta ze skutkiem śmiertelnym. Niedopałek papierosa, których przecież pełno w piasku, może z łatwością trafić do buzi dziecka.
Zaskakuje fakt, że większość petów ląduje w odległości trzech metrów od popielniczki. Oznacza to, że głównym problemem nie jest brak pojemników na niedopałki, ale powszechne przyzwolenie na wyrzucanie ich na ziemię. Jeśli chcemy ograniczyć ilość papierosowych śmieci, musimy przede wszystkim zmienić sposób myślenia.
W dniu 12 czerwca, korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się na piknik matematyczny do Dworku Dębówko. Rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Wycieczka, nie tylko rozwijała umiejętności matematyczne i logiczne, ale również integrowała po raz kolejny naszą klasę. Było ognisko z kiełbaskami, graliśmy w beczkę oraz korzystaliśmy z atrakcji Dworku Dębówko. Był to bardzo udany dzień. Natalka 1A |
1 i 2 czerwca klasy 2b oraz 2d spędziły w Warszawie. Po obiedzie w Złotych Tarasach obejrzeliśmy w teatrze Capitol multimedialny musical "Kongo" poruszający problemy współczesnej młodzieży. Następnego dnia zwiedziliśmy Cosmos - interaktywne muzeum iluzji. Próbowaliśmy znaleźć wyjście z lustrzanego labiryntu, odważyliśmy się na spacer przez wirujący tunel pełny błyskających świateł oraz podziwialiśmy ponad 50 eksponatów dotyczących czasu i przestrzeni. Zwiedzanie zakończyliśmy spacerem po Fabryce Norblina - zrewitalizowanym terenie przemysłowym na warszawskiej Woli.
Kornelia Mączarska
Piętnastu finalistów naszej szkoły świętowało sukces podczas gali Wielkiego Finału ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” w Warszawie.
Wisienką na torcie było afterparty w Teatrze Palladium.
Wielki Finał to rokroczne ogólnopolskie wydarzenie, organizowane z myślą o uczestnikach olimpiady, którzy zrealizowali projekty społeczne. Piętnastu uczniów naszej szkoły zdobyło tytuły finalistów oraz międzynarodowe certyfikaty: Projekt Management Principles i Marketing Management Principles.
Grupy projektowe Zaburzon.ED, Wyrzutki, Okaż Serce Zwierzakowi podjęły różnorodne działania na rzecz środowiska lokalnego, a ostatnia z nich, z najwyższą ilością punktów, otrzymała nagrodę Brązowego Wilka za najlepszy projekt w szkole.
Dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie naszego wyjazdu.
>> zobacz więcej zdjęć z tego wydarzenia >>
Zapraszamy uczniów naszego Liceum do utworzenia jednej grupy konkursowej.
Zgłoszenia proszę przesyłać na:zbigniewmielnik@lo.sisco.pl
25 i 26 maja klasy ID i IIIA miło i wesoło spędzały czas na wycieczce do Krynicy Morskiej i Gdańska. Oprócz ciekawostek turystycznych, jak np. Wielbłądzi Garb czy przekop Mierzei, nie brakowało gier i zabaw integracyjnych na plaży oraz podczas wspólnego grillowania. Drugi dzień wycieczki to atrakcje naukowe pokazy i zajęcia laboratoryjne Bałtyckiego Festiwalu Nauki na Politechnice Gdańskiej. Szkoda, że to co miłe tak szybko się kończy.
p. prof. A. Kędzierska
Klasa 2c przy wsparciu klasy 3c wyjechała do Piecek, by tam na łonie przyrody, pośród pięknych krajobrazów, w bliskości lasu i dostępie do jeziora Wągiel nabierać sił do zmagań w końcówce roku szkolnego. Głównym jednak wydarzeniem podczas wypoczynku był dwudniowy spływ rzeką Krutynią. Pierwszego dnia licealiści płynęli z Krutynia do Rosochy, drugiego zaś z Ukty do Nowego Mostu. A całej 3-dniowej rekreacji towarzyszyła przepiękna pogoda. |
|
19 maja w Białymstoku w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej odbył się finał konkursu - Internetowa Liga Łamigłówkowa. Amelka kl. 1A |
Znamy już wyniki XXXII Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny 2023. Miło nam zakomunikować, że wyróżnienie w tegorocznym konkursie uzyskał Bartosz Słodkowski z klasy 1 a. Uczennicy klasy 2 d Hanii Owczarek zabrakło 0,25 pkt to wyróżnienia. Wszystkim gratulujemy ogromnej wiedzy, odwagi i zaangażowania. |
Centrum Popularyzacji Matematyki "Signum" przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej od siedmiu lat organizuje konkurs - Internetowa Liga Łamigłówkowa. Konkurs trwał od grudnia 2022 do maja 2023 i polegał na cotygodniowym rozwiązaniu łamigłówki matematycznej. W konkursie tym z naszej szkoły wzięło udział 9 uczniów klasy matematycznej 1A. W gronie dwudziestu finalistów z całej Polski znalazła się Amelia Warmachowska. Amelka już w piątek 19 maja będzie walczyła w Białymstoku o tytuł laureata. Trzymamy kciuki!!!
Metody aktywizujące są dużą siłą stymulowania aktywności uczniów i nauczycieli, doskonalenia przydatnych umiejętności, kształtowania przeróżnych kompetencji kluczowych.
Są najbardziej efektywnymi metodami w pracy z uczniami. Maksymalnie angażują uczniów, stwarzają przestrzeń do kreatywnych działań i umiejętności rozwiązywania problemów, a przede wszystkim dają szansę na inicjatywność i współdziałanie.
Najbardziej angażującą metodą aktywizującą uczniów są stacje zadaniowe.
Metoda ta polega na rozwiązywaniu przez uczniów różnych zadań, poprzez praktyczne działanie
Uczniowie z klasy matematycznej - 1a przez tydzień pracowali w grupach na lekcjach matematyki rozwiązując stacje zadaniowe, zadania otwarte i zamknięte z poziomu podstawowego i rozszerzonego z działu - funkcja liniowa. Rywalizacja między grupami była zacięta.
>> więcej zdjęć w fotogalerii - kliknij >>
Zapraszamy do wzięcia udziału w komputerowym konkursie graficznym.
Szczegóły konkursu w regulaminie.
26 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bisztynku odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą Szkołę i zajęli najwyższe miejsca na podium. Bartłomiej Harhaj zajął I miejsce i awansował do etapu wojewódzkiego. Natomiast Kacper Subotowicz zajął II miejsce. Gratulujemy!!!
Po napisaniu testu, uczestnicy wraz z opiekunami zwiedzili Izbę Historyczno-Muzealną "SEZAM".
3.05.2023r. nie mogło zabraknąć na Placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach pocztu sztandarowego naszej szkoły.
Informację przygotowała p.prof.Dorota Haraf |
Piątek 28 kwietnia był przepełniony podziękowaniami dla dyrekcji, nauczycieli i rodziców od uczniów klas czwartych, którzy po raz ostatni usłyszeli dźwięk szkolnego dzwonka. Tym samym pożegnaliśmy 57 tegorocznych absolwentów naszego Liceum, którzy są pierwszym rocznikiem po przywróceniu ośmioklasowej szkoły podstawowej.
Przed nimi najdłuższe wakacje, które poprzedzone będą egzaminem dojrzałości, rozpoczynającym się 4 maja maturą z języka polskiego.
Wszystkim absolwentom gratulujemy ukończenia szkoły średniej i życzymy jak najlepszych wyników na maturze!
26 kwietnia zakończyły się rozgrywki czwartej drużyny ŻeromBart w składzie:
Drużyna pod kierownictwem Cypriana Tyszeckiego z klasy 1a zajęła wysokie 35 miejsce, na 1024 w swojej kategorii.
Ostateczny wynik wszystkich czterech drużyn naszego Liceum uplasował się na 280 miejscu w Polsce.
Gratulujemy uczestnikom tegorocznych rozgrywek, w których wzięło udział 16 uczniów z klas pierwszych i drugich naszej szkoły. Kolejne rozgrywki już za rok.
25 kwietnia uczniowie uczący się języka francuskiego zwiedzili w Centrum Polsko-Francuskim w Olsztynie interaktywne wirtualne muzeum Micro-Folie. Projekt prezentuje zbiór ponad 2000 zdigitalizowanych dzieł sztuki, wielu znanych muzeów i instytucji. Po wirtualnej wycieczce i poznaniu arcydzieł z różnych dziedzin (sztuki piękne, architektura, osiągnięcia naukowe, spektakle i występy na żywo…) czekała na wszystkich interaktywna zabawa na tabletach z wybranymi dziełami sztuki.
22 kwietnia uczniowie naszej szkoły z klasy 1a wraz z nauczycielami p. Eweliną Story i p. Edytą Kondraciuk - Pieniak włączyli się do akcji "Sprzątanie świata" zorganizowanej przez Urząd Miasta Bartoszyce. Po krótkim przypomnieniu przez pracownika urzędu zasad segregacji śmieci, zaopatrzeni w rękawice i worki kierowaliśmy się wyznaczoną trasą. Do nas należało uprzątnięcie ścisłego centrum miasta. Ilość śmieci w zaułkach była porażająca. -- >> więcej fotografi << -- |
18 kwietnia 21 osób z klas I wzięło udział w konkursie z języka angielskiego The Big Challenge. Pierwszy konkurs tego typu miał miejsce we Francji w 1998 roku. Dziś skupia ponad 630 000 uczestników ze szkół w całej Europie. W tegorocznej edycji również nasi uczniowie dołączyli do tego językowego wyzwania. Czekamy z niecierpliwością na wyniki. p. prof. D. Haraf
|
|
We wtorek 18 kwietnia 2023 r. w Warszawie odbył się finał ogólnopolskiego turnieju wiedzy pt. "Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej". Zawody odbywały się w gmachu Senatu RP, a gospodarzem całego wydarzenia był Marszałek Senatu pan Tomasz Grodzki. Nasz okręg reprezentowała Aleksandra Kozieł uczennica klasy III b, która zajęła wysokie siódme miejsce. Społeczność uczniowska gratuluje Oli tak wspaniałego sukcesu. |
Ogólnopolski turniej wiedzy pt. „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej” jest organizowany pod patronatem Marszałka Senatu RP z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP przypadającej 28 listopada 2022 r.
Organizatorem turnieju jest Kancelaria Senatu przy współpracy z biurami senatorskimi oraz szkołami.
W poniedziałek 3 kwietnia 2023 r. odbyły się w Elblągu zawody okręgowe tego turnieju.
Gospodarzem tego etapu turnieju był senator Jerzy Wcisła.
Naszą szkołę reprezentowali:
Aleksandra Kozieł z klasy III b oraz Michał Wach z klasy IV b.
Nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni - Aleksandra zajęła I miejsce, a Michał II miejsce. Zgodnie z Regulaminem Komisja okręgowa zakwalifikowała jednego uczestnika do turnieju finałowego. Tą osobą jest Aleksandra Kozieł.
Etap ogólnopolski (Finał) turnieju odbędzie się 18 kwietnia 2023 r. w gmachu Senatu RP w Warszawie.
Gratulujemy uczniom oraz opiekunowi panu Romanowi Kęsickiemu.
Matematyka jest pojęciem abstrakcyjnym a młodym ludziom trudno jest ją zrozumieć i powiązać z codziennym życiem. Jednak dla uczniowiów z klasy matematycznej 1a pojęcia i działania matematyczne nie są skomplikowane. Pod opieką merytoryczą pani Edyty Kondraciuk Pieniak i językową pani Doroty Haraf włączyli się oni bowiem w prace projektowe "Digitalization of Math" dotyczące cyfryzacji matematyki. Dzięki realizacji poszczególnych zadań w formie cyfrowej i z użyciem różnych narzędzi interaktywnych młodzież będzie w ciekawy, angażujący i pobudzający do rozwoju sposób bawić i uczyć się jednocześnie. Zadania realizowane w języku angielskim będą dotyczyć funkcji matematycznych, które występują w programie nauczania szkół partnerskich z Włoch, Chorwacji, Turcji i Polski. Pierwsze spotkanie odbyło się online i młodzież miała możliwość zapoznać się z koleżankami i kolegami ze szkół z zagranicy. |
29 marca w Komendzie Powiatowej PSP w Bartoszycach odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę godnie reprezentowali Adrianna Harhaj II B, Bartłomiej Harhaj IV A i Kacper Subotowicz IV A.
Bartłomiej wygrał etap miejski, Kacper uplasował się tuż za nim, na II miejscu. Bartek i Kacper zakwalifikowali się do do etapu powiatowego, który odbędzie się 26 kwietnia w Bisztynku. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
15 marca uczniowie klas trzecich skonfrontowali się z realiami studenckiego życia, odwiedzając Uniwersytet Gdański. Na uczelni odbywały się Dni Otwarte, podczas których młodzież uzyskała odpowiedzi na nurtujące pytania. Miała także okazję zwiedzić Wydział Nauk Społecznych, zapoznać się z ofertą poszczególnych kierunków, posłuchać wykładów prowadzonych przez kadrę UG, czy porozmawiać ze studentami o ich odczuciach i wrażeniach. W trakcie wędrówki po wydziale młodzież napotykała absolwentów “Żeroma”, którzy zdecydowali się przedłużyć swoją edukację właśnie na Uniwersytecie Gdańskim. Odwiedziny na UG z pewnością ułatwią uczniom wybór ścieżki życiowej, przed którym staną już za rok.
Po zwiedzaniu wydziału trzecioklasiści udali się do galerii Forum i na Stare Miasto, aby zjeść ciepły posiłek i wymienić się wrażeniami.
Ola Gryczko III B
zdjęcia Maja Bach III B
Pod takim hasłem 18 marca br. grupa wolontariuszy Liceum brała udział w zbiórce żywności w dużych marketach naszego miasta. Zbiórkę żywności o przedłużonej trwałości zorganizowała CARITAS POLSKA, której przeznaczeniem jest przedświąteczna pomoc instytucjom społecznym i osobom potrzebującym wsparcia w okresie zbliżającej się WIELKANOCY!
Kolejna okazja niesienia pomocy nadarzy się już w najbliższy weekend i aby wziąć w niej udział, należy zgłosić swój akces do p. pedagog, która koordynuje działania wolontariuszy w naszej szkole.
Z bardzo pozytywną oceną współpracy z naszym Liceum spotkała się 9 osobowa grupa wolontariuszek z klasy 1b i 2c, która od początku września bieżącego roku szkolnego cyklicznie uczestniczy w pomocy uchodźcom z Ukrainy w tzw. „aptece różnorodności” przy ulicy Wajdy w Bartoszycach.
Bardzo dziękujemy za dotychczasową pracę, poświęcony cenny czas i wsparcie potrzebujących, jednocześnie zapraszamy kolejnych wolontariuszy, chętnych do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym.
Informujemy, że przebrnęliśmy przez rejestrację i kwalifikacje do Turnieju E-Sport.
W skład naszej licealnej drużyny wchodzą uczniowie pierwszych i drugich klas. Tym samym zamykamy listę zgłoszeń!
Pierwsze rozgrywki już 31 marca, których rezultaty można będzie śledzić na stronie: https://predatorgames.pl/punktacja-w-rozgrywkach
Uczestnikom życzymy powodzenia!
Dzięki matematyce szkolne życie uczniów "Żeroma" zostało uatrakcyjnione. 14 marca młodzież naszej szkoły celebrowała “Międzynarodowy Dzień Liczby Pi”. Aleksandra Gryczko
|
Jesteśmy grupą projektową, która pomaga zwierzętom znajdującym się w "Fundacji Marzenia Niechcianych Zwierząt" w Sędławkach. Dzięki waszym hojnym sercom podczas zbiórek organizowanych na terenie Liceum udało się nam uzbierać 1653zł. Warto dodać, że łączna suma zbiórek, które organizowałyśmy w wielu punktach na terenie Bartoszyc, wyniosła 4296,54zł.
Jeszcze raz dziękujemy!
Pamiętajmy, że warto pomagać!
informację dostarczyła Oliwia Matejek z kl. 2d
Grupa projektowa "Okaż serce zwierzakowi" po raz kolejny uświadomiła uczniom, jak ważna jest pomoc naszym czworonożnym przyjaciołom. Dziewczęta swoją prezentację przedstawiły łącznie szcześciu klasom. W czasie prelekcji przekazały wiedzę na temat adopcji oraz pomagania zwierzętom tak, aby miały one godne warunki. Dziękujemy wszystkim! Pamiętajmy, że warto pomagać! (na podstawie informacji dostarczonej przez Oliwię Matejek - członkinię zespołu projektowego) |
8 marca uczniowie klasy IIA integrowali się na wycieczce w Olsztynie. Rozwiązywanie zagadek w escaperoom-ie oraz gra w kręgle dostarczyły dużo emocji. Mimo niesprzyjającej aury licealiści podziwiali też Zamek Kapituły Warmińskiej. Do domu wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni.
p. prof. E. Reut
Uczennice naszego Liceum: Natalia Danków, Zuzanna Turuta, Oliwia Maćkowska, Zuzanna Wszoła i Maja Kozoń zaprezentowały się dzisiaj po raz pierwszy w Liceum w swoim programie Zaburzon.ED, który wpisuje się w ogólnopolską olimpiadę "Zwolnieni z Teorii". >>więcej zdjęć w fotogalerii |
W naszej szkole zawiązała się następna grupa licealistek, z klasy 2a, która realizuje projekt w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii" na temat zaburzenia odżywiania. Dziewczęta podczas prelekcji uczulają swoich kolegów i koleżanki, ale również uczniów ze szkół podstawowych, jakie są rodzaje zaburzeń, jakie pierwsze objawy początków tej choroby, a także do kogo się udać, by szukać pomocy. Licealistki uświadamiają młodym ludziom, jak poważnym problemem są zaburzenia odżywiania i że nie można tego lekceważyć. Prowadzone były już zajęcia w Szkole Podstawowej nr 3 w Bartoszycach, a 09.03.2023r. odbędą się prelekcje dla klas pierwszych w auli naszego Liceum. W projekcie biorą udział: Natalia Danków, Zuzanna Turuta, Oliwia Maćkowska, Zuzanna Wszoła i Maja Kozoń.
Życzymy dziewczętom sukcesów w realizacji programu. |
Dziewczęta udzielające się w programie #zwolnienizteorii - Okaż Serce Zwierzakowi przeprowadziły 3 marca zajęcia uświadamiające uczniom potrzeby zwierząt, które są źle traktowane, oraz sposoby pomocy takim czworonogom. foto: Roksana Wasylik |
Wiktoria Kuźmowicz z klasy 1c zwyciężyła w Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej, który odbył się 3 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach. Wiktoria zdobyła uznanie komisji konkursowej, wykonując utwór Billie Eilish - Idontwannabeyouanymore. Sasza Gricuk z kl. 4b zajęła II miejsce, wyśpiewując utwór Never Enough autorstwa The Greatest Showman Cast, a Blanka Magun z 1c otrzymała wyróżnienie za zaśpiewanie piosenki Arethy Franklin - (You Make Me Feel Like) A Natural Woman.
|
W ramach kilkudniowych bartoszyckich obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" uczniowie Żeroma obejrzeli w Bartoszyckim Domu Kultury film dokumentalny "Łagier 0331". Dokument ten, biorący udział w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, rzuca światło na zapomnianą historię o sowieckim obozie śmierci, w którym w wyniku chorób, niewolniczej pracy i wygłodzenia zmarło kilka tysięcy Polaków, wywiezionych przede wszystkim z Wilna w 1945 roku. foto: za zgodą - Bartoszycki Dom Kultury |
W środę 1 marca na bartoszyckim cmentarzu komunalnym odbył się apel pamięci ku czci Poległych z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Na uroczystość przybyły władze miasta, przedstawiciele instytucji, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe służb mundurowych i bartoszyckich szkół, w tym oczywiście poczet sztandarowy naszego Liceum w składzie: Patrycja Lewandowska, Weronika Wysocka i Jakub Żerkowski. foto: za zgodą Urzędu Miasta Bartoszyce |
Jest nam miło poinformować, że p. prof. Bartłomiej Szymuś zwyciężył w Plebiscycie Edukacyjnym w kategorii Nauczyciel Roku szkoły ponadpodstawowej powiatu bartoszyckiego.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się 23 lutego w Olsztynie, uhonorowano medalami i dyplomami nauczycieli, którzy odznaczyli się w swojej pracy pasją, kreatywnością oraz cieszą się sympatią uczniów i rodziców.
Gratulujemy!
foto: dzięki uprzejmości PCRE w Bartoszycach
Rok temu rosyjski najeźdźca napadł na Ukrainę, bestialsko mordując jej mieszkańców nieustannie, aż do teraz. 24 lutego uczniowie Żeroma, jak i cała Polska, uczcili pamięć ofiar tej inwazji. Dramatyczne informacje o wojnie przekazywane uczniom podczas apelu zostały podkreślone przez nastrojowe utwory fortepianowe zagrane przez Dawida Kucharskiego i wzruszający śpiew Gabrieli Wędrowskiej. Apel pamięci poprowadzili: Kornelia Capłap, Julia Mon i Dawid Kucharski. więcej fotografii -->> |
23 lutego uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w zajęciach profilaktycznych na temat "Nowe środki psychoaktywne". Warsztaty przeprowadziła pani Magdalena Dmitruk z oświaty zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
p. prof. M. Kuzia
Zgodnie z polską tradycją, siegającą XVIII wieku, ostatni czwartek karnawału jest dniem, w którym do woli objadamy sie słodkościami, a szczególnie pączkami.
Ten narodowy zwyczaj w naszym Liceum zechciały podtrzymać licealistki, realizujące program Zwolnieni z Teorii pod hasłem "Okaż Serce Zwierzakowi". Dziewczęta w tym dniu zorganizowały kiermasz pysznych ciast, upieczonych przez chętnych uczniów naszej szkoły, i w ten sposób zebrały kwotę 523zł. Pieniądze zostały przeznaczone na utrzymanie zwierząt w pobliskim schronisku.
W programie Zwolnieni z Teorii biorą udział: Julia Bukiel(2a), Julia Ołdakowska (2a), Roksana Wasylik(2a), Magdalena Kurpiewska (2d) oraz Oliwia Matejek (2d).
foto: p. Grażyna Kordek
Nasze Liceum utrzymało
TYTUŁ SREBRNEJ SZKOŁY ,
ponownie plasując się na
11 miejscu
w województwie warmińsko-mazurskim ,
w nowej edycji rankingu liceów przygotowanego przez fundację Perspektywy.
22 grudnia był wyjątkowym dniem, w którym oczekując na święta Bożego Narodzenia, uczniowie przygotowali klasowe spotkania wigilijne. Tradycyjnie dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, obdarowywali prezentami i smakowali przygotowane przez siebie wigilijne potrawy przy śpiewie kolęd. Ten przedświąteczny czas zakończył się w auli konkursem. Każda klasa zaśpiewała zaaranżowaną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Najlepiej zaprezentowali się uczniowie z klasy 1c, drugie miejsce zajęła klasa 2c, a trzecie 1b. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim wykonawcom! Foto: Klaudia Wojsiat |
5 grudnia odbyła się Gala Wolontariatu 2022. Na uroczystość wręczenia wyróżnień zaproszone zostały również uczennice naszego Liceum.
Patrycja Kruk z klasy II B, Emilia Staśkiewicz z klasy III A oraz Karolina Bąk z klasy II C pomagały w nauce dzieciom w rodzinach zastępczych. Zostały docenione za szczególną aktywność, systematyczność i zaangażowanie.
Karolina Doskocz, Martyna Lewkowicz i Julia Kowalczyk z klasy II B. zostały wyróżnione za kilkumiesięczną pomoc niesioną uchodźcom z Ukrainy poprzez pracę w magazynie pomocy rzeczowej zwanym "Apteką różności".
Gratulujemy wyróżnionym wolontariuszkom i składamy ogromne podziękowania za Wielkie Serce.
Wzorem lat ubiegłych, w miniony weekend nasi uczniowie ponownie zaangażowali się zbiórkę żywności organizowanej przez Bank Żywności oraz Caritas.
Najzdolniejsza młodzież z powiatów: bartoszyckiego, braniewskiego, elbląskiego, iławskiego, lidzbarskiego i nowomiejskiego spotkała się w środę 23 listopada w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Odbyła się tam uroczystość wręczenia dyplomów 62 stypendystom Prezesa Rady Ministrów. W gronie tegorocznych stypendystów znalazł się uczeń naszej szkoły Bartosz Haraf. Gratulujemy.
p. prof. D. Haraf
21 listopada mieliśmy przyjemność gościć zacnego absolwenta naszego Liceum, pana Zbigniewa Lubiejewskiego, który w 1976 r. w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Montrealu zdobył złoty medal w siatkówce. Olimpijczyk podzielił się z młodzieżą przeżyciami z tamtego okresu, gdy zdobywał laury, a także opowiadał, czym zajmuje się i jak spędza czas obecnie. Każdy mógł też dotknąć złotego medalu, który Pan Zbigniew przywiózł ze sobą. Nasz Mistrz podarował szkole piłkę do siatkówki z autografami kolegów ze złotej drużyny, a uczniowie mieli okazję do zdobycia koszulek. |
Już niewiele zostało do zakończenia głosowania plebiscycie WYBIERAMY SZKOŁĘ ROKU ogłoszonym
przez Gazetę Olsztyńską i Polska Times
--> kliknij i zagłosuj na NASZE LICEUM
21 października odbyła się wycieczka do Gdańska klasy 2b i 2d. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Muzeum ll Wojny Światowej, które zaskakuje atrakcyjnym przekazem historycznym. Następnie, z pomocą przewodnika zwiedziliśmy historyczną część Gdańska, poznając ciekawostki dotyczące przeszłości tego miasta. Spacer ulicą Długą doprowadził nas do galerii, w której zjedliśmy obiad. Mimo nie najlepszej pogody, dobry humor nas nie opuszczał, a autobus do samego powrotu do Bartoszyc wypełniony był śmiechem i śpiewami.
Karolina Doskocz 2B
Szkoła bierze udział w projekcie Kulczyk Foundation i marki Rossmann „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”.
Według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez firmę badawczą Difference, na zlecenie Kulczyk Foundation, co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.
W roku szkolnym 2021/2022 programem „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Dodatkowo w każdej szkole biorącej udział w programie funkcjonował „Wolontariat Kulczyk Foundation”, dzięki któremu uczennice promowały wiedzę o menstruacji. Dążyły tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które omawiali z uczennicami i uczniami podczas lekcji czy godzin wychowawczych.
W roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest II edycja programu. Tym razem uczestniczą w nim 224 szkoły z całej Polski, do których łącznie trafiło ponad 1,6 miliona podpasek. Podobnie, jak w trakcie I edycji, uczennice i uczniowie angażują się w wolontariat, szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją. Robią to pod nadzorem pedagogów wybranych do koordynowania programu w poszczególnych placówkach. Z kolei materiały edukacyjne o dojrzewaniu i miesiączce zostały wzbogacone o nowe treści, które będą poruszane na lekcjach i godzinach wychowawczych we wszystkich szkołach objętych programem.
https://kulczykfoundation.org.pl/aktualnosci
https://kulczykfoundation.org.pl/aktualnosci/Wydarzenia
Redakcje „Gazety Olsztyńskiej" i „Polska Times" poinformowały nas o kolejnych kandydaturach do tytułu NAUCZYCIEL ROKU.
Nominacje otrzymały Panie:
Anna Jurgilewicz
Anna Doroszko
Edyta Kondraciuk-Pieniak
Eliza Argalska
Gratulujemy !
Zapraszamy do fotogalerii, w której znajdziecie zdjęcia |
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, pracownicy oraz uczniowie
zapraszają
byłych nauczycieli, pracowników szkoły i absolwentów
na jubileusz 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego
im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach
w dniach 7- 8 października 2022 r.
Program uroczystości:
7 października 2022 r.
10.00 - Msza św. w Kościele św. Brunona
11.15 - odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez absolwentów
11.30 - wspólna fotografia
11.45 - Uroczyste obchody Jubileuszu 75-lecia Szkoły:
- otwarcie uroczystości, wystąpienia okolicznościowe,
- krótki program przygotowany przez uczniów
- wręczenie nagród z okazji DEN
13.30 – poczęstunek, zwiedzanie szkoły, spotkania koleżeńskie
19. 00 – bal Absolwentów w Hotelu Bartis
8 października 2022 r.
10.00 – 14.00 – szkoła otwarta dla Absolwentów
- spacer po Bartoszycach z przewodnikiem
od 19.00 – After Party w „Wirażu” – wejście za wrzutkę do puszki dla Ady Stańczyk
charytatywnie zagrają zespoły „KAYMAK” i „GUZIK”
- „Noc z Gwiazdami ŻEROMA” - karaoke
Planetarium Śląskie w Chorzowie zaprasza Miłosników astronomii do spróbowania swoich sił w Olimpiadzie Astronomicznej.
>> Link do naszej szkolnej podstrony z konkursami
>> Informacje o olimpiadzie na stronie Planetarium w Chorzowie
Ostatni dzień wymiany spędziłyśmy zwiedzając ogród botaniczny, gdzie mogłyśmy zobaczyć mnóstwo gatunków motyli z całego świata. Byłyśmy zachwycone tymi pięknymi widokami. Następnie miałyśmy okazję zwiedzić typową turecka wioskę Sille i muzeum znajdujące się w tej malowniczej miejscowości.
Czwartek rozpoczął się dla nas bardzo intensywnie. Zwiedziłyśmy Centrum Nauki w Konyi, gdzie mogłyśmy z bliska zobaczyć i zrozumieć jak funkcjonują nowoczesne technologie. Następnie udałyśmy się do planetarium. Tam obejrzałyśmy film dotyczący naszej planety i zjawisk pogodowych na niej występujących.
Czwartego dnia po śniadaniu udałyśmy się do szkoły, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach umuzykalniających i tanecznych. Rozpoczęłyśmy od uroczystego odśpiewania hymnów krajów uczestniczących w wymianie. Następnie uczyłyśmy się kroków tańców tureckich.
Trzeci już dzień wymiany rozpoczęłyśmy pysznym tureckim śniadaniem. Następnie udałyśmy się do zaprzyjaźnionej szkoły, gdzie wzięłyśmy udział w wykładach o technologiach komunikacyjnych. Zobaczyłyśmy jak wyglądają zajęcia robotyki i samodzielnie zbudowałyśmy nasze własne roboty.
Kolejny dzień wymiany rozpoczęłyśmy wizytą w szkole w mieście Konya. Miałyśmy okazję poznać turecki system szkolnictwa. Po zapoznaniu się z uczestnikami z Niemiec, Turcji i Litwy przedstawiłyśmy prezentację dotyczącą Polski i naszej szkoły. Nasi koledzy z Włoch wzięli udział w spotkaniu w formie online, ponieważ nie udało im się przybyć . Uczestniczyliśmy także w prelekcji dotyczącej Shiny Objects Syndrom i spróbowaliśmy swoich sił w międzynarodowych, grupowych zawodach z wykorzystaniem aplikacji Kahoot .Na zakończenie dnia udałyśmy się na grilla, gdzie skosztowłyśmy tradycyjnych tureckich potraw.
Pierwszy dzień pobytu w Turcji, w ramach realizacji projektu S.O.S. Shiny Objects Syndrom, został wykorzystany na wypoczynek w hotelu Grand Millenium po bardzo długiej i męczącej podróży. Ponieważ pozostali uczestnicy wymiany przyjeżdżają w niedzielę, to udałyśmy się na spacer po Konyi i miałyśmy okazję poznać tureckie smaki podczas lunchu w Kent Plaza. Przechadzka w upale okazała się dość wyczerpująca, więc schłodziłyśmy się w hotelowym basenie. Dzień zakończyłyśmy pyszną kolacją pełną regionalnych smakołyków i podziwianiem nocnej panoramy miasta. Jesteśmy gotowe na czekające na nas od jutra wyzwania.
Eliza Argalska
Dzień 5 rozpoczęlismy zwiedzaniem Claas - globalnej firmy zajmującej się technologią rolniczą.
Później udaliśmy się do Klasztoru Marienfeld. Zwiedzaliśmy go w drodze powrotnej do szkoły, gdzie na zakończenie dnia uczestniczyliśmy w zajęciach jogi i sztuk walki Qigong. Wieczorem na uroczystej kolacji otrzymaliśmy certyfikaty.
W środę prezentowaliśmy efekty naszej pracy w grupach dotyczącej szkodliwości telefonów komórkowych. Po lunchu udaliśmy się do escape roomu, gdzie spędziliśmy czas próbując uwolnić się z pokoju zagadek. Dzień zakończyliśmy dyskoteką i pizzą.
Oliwia
Trzeci dzień naszej wymiany rozpoczęliśmy wykładem na temat Unii Europejskiej. Na zakończenie odbył się krótki quiz, w którym brali udział wszyscy uczestnicy projektu. Cała nasza polska grupa zajęła pierwsze 4 miejsca, a laureatką została Emilia. Następnie w grupach przygotowywaliśmy prezentacje o sposobach zwalczania złych nawyków związanych z używaniem telefonow komórkowych.
W poniedziałek po śniadaniu w hotelu udaliśmy się do szkoły Reinhard-Mohn-Berufskolleg. Po uroczystym przywitaniu przez dyrektora wszystkie grupy:Turcja, Niemcy, Włochy i Polska prezentowały swoje kraje.
Następnie zwiedzaliśmy miasto i braliśmy udział w zajęciach integracyjnych.
Julia
Rok szkolny rozpoczęliśmy wymianą międzynarodową w ramach realizowanego projektu Erasmus + S.O.S. Shiny Objects Syndrom.Tym razem spotkaliśmy się w Gutersloh w Niemczech, aby kontynuować nasze działania dotyczące uzależnień od komputerów i telefonów komórkowych. Po przylocie na miejsce mieliśmy czas na zapoznanie się z pozostałymi uczestnikami wymiany.
p. prof. D. Haraf
Dzisiejsza uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego miała nieco odmienny charakter od poprzednich. Rozpoczęła się na Placu Westerplatte, gdzie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, władze miasta i powiatu, służby mundurowe wraz z wicemarszałkiem województwa.
Uroczyście złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem poległych w 83 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
Po powrocie do szkoły nowo przyjęci uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar Liceum.
Pierwszy dzień w szkole zakończył się spotkaniami z wychowawcami klas.
Rok Szkolny 2022/2023
rozpocznie się 1.09.2022 r. o godz. 830
na boisku szkolnym LO spotkaniem
z wychowawcami klas (wszystkie klasy).
Spotkanie organizacyjne uczniów klas I
z wychowawcami odbędzie się 31 sierpnia 2022r. o godz. 900 , w czasie którego m.in. zostanie przekazana lista podręczników.